Jistěte se a choďte s přilbou!!!

 Ferratové karabiny jsou vaše jediné  jištění, mějte je  vždy před sebou.   " než se chytnu, tak se cvaknu"

 Neohrožujte druhé, nenoste  lahve v kapsičkách batohu nebo na sedáku. Nechoďte mimo jistící lano.

 Naučte se používat dojištění krátkým lanem a techniku "na vodítko" jako back up pro lezení s dětmi.. obě metody je nutné mít předem nacvičené a jejich použitím  fakticky předcházet reálným krizovým situacím !!! LANO VYTAHUJTE DŘÍV !!, NEŽ JE OPRAVDU ZAPOTŘEBÍ..

 Pokud byste si z mých kurzů neodnesli nic kromě dodržování pravidla " Ještě dřív než se chytnu, tak se cvaknu" přesně tak jak to dělá šikovná mladá slečna na obrázku , tak mě to bude ke spokojenosti stačit ...

časem sami uvidíte kolik zmatků, stresu, zdržení a nebezpečných situací způsobuje právě nedodržování tohoto pravidla ... Lezci , kteří ho neznají Vám pak budou připadat jako z jiné planety .. Radím Vám , abyste si důsledně od takovýchto lezců udržovali odstup, protože jejich špatná technika může ohrozit i Vás..

Na této stěnce na začátku modré trasy ukažte dětem, kamarádům, začátečníkům základní pravidla lezení . Lezte první a kontrolujte zeshora, aby se vždy včas cvakali do jištění nad sebou.

Předcházejte problémům a nabídněte jim dojištění lanem dřív, než začnou zmatkovat.

    Vodní brána   je postavená podle nejnovějších trendů a zásad pro stavbu ferrat a  i na kurzech   bezpečného lezení používám a předvádím moderní ferratové vybavení .. rozhodně Vám nebudu chválit žádnou novinku, o které nebudu  stoprocentně přesvědčený, že přínosná pro vyšší bezpečnost při lezení.

 Užitečná pomůcka  na přijištění na ferratě od firmy Edelrid , kterou si můžete na mých kurzech  sami vyzkoušet .

jak nosit lano na ferratě " nakufrovaný "  tak, aby vás  v rozhodující chvíli nechtělo uškrtit. (video)   

     Lano "přes rameno" se nosí, protože je to praktické a velmi rychlé.

     Není dobré lano za sebou volně  nechat courat, protože se může zachytávat a  bude schazovat kamení !!!

     Je možné si lano předem "pohotovostně" nasoukat do batohu (jako u  vodáckého házecího pytlíku)... ,Pokud , ale budete chtít přijišťovat spolulezce po celou trasu, pak budete muset každých  deset  metrů sundavat batoh ... nemluvě o tom, že tak můžete velmi snadno přijít o svačinu, foťák a cokoliv, co budete mít na dně batohu... :)

     


 Jak je to s prsákem ??

 Pokud horolezec leze s batohem (5 kg a víc), pak musí !!!!!!  mít ještě prsák, ev. celotělový postroj !

 Děti musí !!!!! používat  celotělový postroj ev .kombinovaný úvazek!

 Celotělové a kombinované úvazky poskytují vyšší míru bezpečnosti (těžiště  mají výš- chrání páteř a  poskytují vyšší ochranu před úrazem hlavy), mají ale  nižší uživatelský komfort ( hůř se v nich  sedí, složité převlíkání, komplikovanější navazování).

 U menších dětí  a při lezení s těžším batohem je prsák nutnost !!!

 Naproti tomu  se jistě sami přesvědčíte, že v alpských zemích   na ferratách téměř neuvidíte  lezce  s prsákem , nebo celotělovým úvazem..  Analýza  úrazů na ferratách  v Rakousku za roky 2010 -2016 nevykazuje jediný !!! případ poškození páteře způsobeného  zachyceným pádem..  všechny úrazy  při zachyceném pádu  byly způsobené nárazem o skálu a kovové prvky ferraty !!! 

 Dalo by se tedy říct, že pokud nejste úplní začátečníci a nelezete s těžkým batohem, tak Vás prsák  na běžné ferratě ochrání před rizikem, které je velmi malé..

 Jinými slovy : od  vysokého a velice reálného rizika , že se při pádu zraníte nárazem  o skálu nebo kotvy  Vás prsák nechrání, a riziko, před  kterým by  účinně chránil podle reálných čísel  z Rakouských statistik téměř neexistuje.. 

  Čeho se opravdu bojí zkušení horolezci , je , že se vám jištění připlete při pádu mezi nohy- pád pak vždy končí hlavou napřed a  proto byste nikdy neměli courat jistící karabiny pod sebou !!!  ( ve videu padá kaskadér a  rotaci na hlavu perfektně vykryje rukou, v reálu takovou duchapřítomnost nikdo nemá a tyhle pády končí zle) při lezení s větším a těžším batohem zvažte použití prsáku,  Lahve noste raději vevnitř v batohu.

Na tomto obtížném ( D+) místě na sestupu k první lanové lávce, "nachytáte" spoustu lidí, co nedají dopustit na odsedávačku. (při sestupu ji prostě bezmyšlenkovitě cvaknou taky... tzn. při pádu by nezafungoval tlumič!!!! )  Zde prosím  kouknětě na video  od 1.m28s a uvidíte sami ve stresu nebo  spěchu  lidi cvaknou všechno co mají po ruce!!! 

 Uplně všechny nové ferratové sety mají na konci absorbéru očko pro odsedávací karabinu !!!   V lehkém terénu je ale  lepší si karabinu odepnout, protože se dost motá a překáží.  Potkal jsem i ferratisty, co si pak tuto karabinu cvakli zpátky do oka sedáku a trím si vyřadili z funkce absorbér!!! ( foto)


 Lékárnička na ferratu by měla obsahovat sterilní krytí, dva fáče , trojcípý šátek, termofolii, jodové pero, několik sichrhajsek, leukoplast, sušenku a hroznový cukr, chir. rukavice, malá KPZ se sirkami a  suchým lihem pro rozdělání ohýnku.

  Důležité je mít nabitý mobil s aplikacemi na předpověď počasí a navigaci . Jednotné evropské tísňové číslo je 112.

 Jaké boty na Ferratu??

 Boty na terénní běh:

  •  Jsou lehké a dobře se v nich chodí, pokud mají hrubý vzorek, dobře drží na vlhké skále.
  •  Většinou nedrží tak pevně na noze jako pohorky a speciální lezecké boty  (noha v nich trochu plave ), nejsou tak odolné proti opotřebení  o hrubou skálu a kamení

   Pohorky :

  •  výborně drží na skále díky gumě vibram a díky hrubému vzorku  drží i na mokré skále  sněhu, vlhké trávě a blátě.  Kotníkovou obuv oceníte při sestupech v kamení a suti, kde výborně chrání kotník proti podvrknutí. Díky tuhé podešvi se v nich dobře stojí na kramlích.
  •  Jsou těžší a objemnější

 Horolezecké lezačky:

  •  Díky gumě lepičce výborně drží na suché skále.  V lezačkách  máte cit a  ustojíte mnohem menší stupy. Na ferraty je potřeba mít lezačky pohodlné  klidně na tlustou ponožku, jinak budete při lezení trpět  a při sestupu ještě víc.
  •   Lezačka má hladkou podrážku a je krajně nevhodná při sestupu po mokré skále, mokré trávě, blátě , sněhu  atd . 

Ferratová obuv speciální:

  •  Guma na speciálních ferratových botách  (aproachových botách)  je dost podobná gumě na lezačkách a má vysokou přilnavost ke skále. Navíc má většinou hlubší dezén a tudíž nedochází k aqaplaningu a drží i na mokré skále a v terénu.. Podešev je často vyztužená a tak se v nich dobře leze po kramlích a žebřících aniž by vás brzo bolely nohy.
  •  Většina speciálních bot má design, aby  měly výdrž a neopotřebovaly se brzy při užití v náročném terénu  jako je suť a ostré skály .. (obsázka z gumy chrání proti prodření)
  •  Boty jsou lehčí než pohorky  na druhou stranu tolik nechrání kotník proti podvrknutí v náročném terénu.pro případ nouze může být užitečné vyzkoušet si použití prusíku pro překonání krátkého těžkého úseku. (je nutné se u toho jistit ferraťákem, existuje spousta způsobů vázání "prusíku", každý se hodí k jinému účelu, jinak drží a různě se s nimi pracuje.. Já používám francouzský na  jištění při slanění  a Machardův(na fotografii ) ke šplhání po laně  )

Video :https://www.youtube.com/watch?v=ppwg4Q8m_Ks

nepotřebný materiál (slaňovací osma) na sedáku a petlahev která se může kdykoli vycvaknou a spadnout dolů nedejbože někomu na hlavu.   Chlapec má navíc stavbařskou přilbu, která nemá pásek pod bradou!!  Musel jí mít snad přilepenou lepidlem na zubní protézy..   Navíc.. tahat takhle za sebou jištění je  chyba, protože cvakání pak strašně zdržuje a v těžkém terénu je to velmi vysilující a krajně nebezpečné..

 No comment!!!

Každá  slušná horolezecká příručka varuje, že  karabina je nejslabší článek jištění a jsou popsané spousty případů  samovolného vycvaknutí  ( včetně karabin s pojistkou)  bohužel s těmi nejhoršími následky . Autor těchto řádků  takto přišel o oddílového kolegu a kamaráda....   ( nejméně 30 let se  kvůli tomu používá lyščí smyčka , která samovolné nečekané rozpojení účinně vylučuje)

Stály báby u silnice, chechtaly se převelice , holarýýýý ja hoooolala Skaut má holý kolena... ( všechna tři !!!)  Tenhle skautík se asi neživí hlavou, ale  nejspíš rukama, protože ruce si chrání důkladně , ...

Opravdový horolezec NIKDY!!! nenosí zbytečnosti na sedáku , ale láhev má bezpečně uloženou v batohu, kde nepřekáží pohybu a neohrožuje lezce pod sebou.. věřte , že karabiny  z vietnamské tržnice se vycvakávají ještě ochotněji než  lezecké.   Horolezec naopak ví, že věci, které po cestě překážejí a obtěžují, mohou být  příčinou pádu... 

Za tento "vynález" a jeho uvedení na trh by měl někdo nést zodpovědnost !!! velice nebezpečná věc.. ..Navazování přes karabinu jako nejslabší článek se  před 30ti lety podařilo vykořenit ... a tady" někdo"  zřejmě nečetl  knihy experta na bezpečnost v horách,  Pita Schuberta ...   navíc, kdyby tato milá slečna  upadla například v těžkém traverzu,  musela by ke karabinám prusíkovat... Představte si situaci, že si dáma  během dlouhého výstupu půjde odskočit.. vypne si sedák... a .. pak. protože zákonitě spěchá si zapomene karabinu  zapojit.. tento hrudní úvazek  není pravý prsák  jako za starých dob ( s hlavním nosným popruhem okolo hrudníku)  a v případě pádu  by  sám tělo nezadržel..

  Toto je ukázka správné techniky, když si pokročilý ferratista chce vyzkoušet v dostatečně členitém terénu  lezení bez držení lana. Karabiny "přes loket" jsou rychleji po ruce , než kdybyste je lovili u kolen.

+420 724247624

cokar@seznam.cz