jak nosit lano na ferratě " nakufrovaný"  tak, aby vás  v rozhodující chvíli nechtělo uškrtit. (video)   

     Lano "přes rameno" se nosí, protože je to praktické a velmi rychlé.

     Není dobré lano za sebou volně  nechat courat, protože se může zachytávat a  bude schazovat kamení !!!

     Je možné si lano předem "pohotovostně" nasoukat do batohu (jako u  vodáckého házecího pytlíku)... ,Pokud , ale budete chtít přijišťovat spolulezce po celou trasu, pak budete muset každých  deset  metrů sundavat batoh ... nemluvě o tom, že tak můžete velmi snadno přijít o svačinu, foťák a cokoliv, co budete mít na dně batohu... :)


 Jak je to s prsákem ??

 Pokud horolezec leze s batohem (5 kg a víc), pak musí !!!!!!  mít ještě prsák, ev. celotělový postroj !

 Děti musí !!!!! používat  celotělový postroj ev .kombinovaný úvazek!

 Celotělové a kombinované úvazky poskytují vyšší míru bezpečnosti (těžiště  mají výš- chrání páteř a  poskytují vyšší ochranu před úrazem hlavy), mají ale  nižší uživatelský komfort ( hůř se v nich  sedí, složité převlíkání, komplikovanější navazování).

 U menších dětí  a při lezení s těžším batohem je prsák nutnost !!!

bez debat !!!

 Pokud lezete jenom v sedáku, zvažte tento způsob navazování. ( ani v nejmenším to nenahradí prsák, ale přeci jen vám posune těžiště o pár centimetrů výš) Všimněte si, že speciální sedáky do lanových parků mají našité navazovací oko napevno nad pasem. 

zapoměli jste si prsák, nebo si ho nechcete  kupovat?   třeba se vám hodí čokařův tip  (video)https://www.youtube.com/watch?v=ZDm1S6IX7YE

Na tomto obtížném ( D+) místě   na sestupu k první lanové lávce,  "nachytáte" spoustu lidí, co nedají dopustit na odsedávačku. (při sestupu ji prostě bezmyšlenkovitě cvaknou taky... tzn. při pádu by nezafungoval tlumič!!!! )

pokud vám nějakej dobrák poradil ať na ferraty  nosíte odsedávačku, pozorně si prohlédněte toto video

 (aktéři reálného videa nesouhlasí se zveřejněním --  Na záběru je člověk s odsedávačkou, který začíná sestupovat těžkým (D+) úsekem  k 1. lávce a  automaticky cvaká při slézání všechny 3 karabiny !!!)  absorbér by nemohl zafungovat !!!

 Uplně všechny nové ferratové sety mají na konci absorbéru očko pro odsedávací karabinu !!! Je to jediná dobrá možnost !!! 

pro případ nouze může být užitečné vyzkoušet si použití prusíku pro překonání krátkého těžkého úseku.  (je nutné se u toho jistit ferraťákem,  existuje spousta způsobů vázání "prusíku", každý se hodí k jinému účelu, jinak drží  a různě se s nimi pracuje.. )

Video  :https://www.youtube.com/watch?v=ppwg4Q8m_Ks

+420 724247624

cokar@seznam.cz