Historie

 aneb jak to všechno začalo

Pokusit se vybudovat via ferratu na Riegerově stezce napadlo Jana Šípala a Čokaře někdy na podzim 2010 po bouřlivých debatách v lezecké komunitě nad plánem Hejnických horolezců vytvořit ferratu v Jizerských horách na Frýdlantském cimbuří. "Mrzely nás tenkrát netolerantní reakce lezců a chtěli jsme zkrátka dokázat, že to jde!"

V roce 2011 vzniklo na skále Vodní brána několik sportovních výstupů a začalo důkladné zkoumání terénu a hledání ideálních směrů pro via ferratu. Pro hrubý návrh byla trasa vybavena několika šroubovanými kotvami, do kterých byla zavěšena horolezecká lana. V průběhu roku jsme na takto provizorně vystrojenou cestu zvali kamarády, horolezce i nelezce, abychom viděli jejich reakce a poznali jejich názor.Později jsme přišli už s poměrně konkrétní představou za vlastníkem pozemku (Lesy ČR) a za starosty Semil a Chuchelny panem Farským a Šimkem. Nápad se jim líbil a Lesy ČR nám zapůjčili 200 metrů ocelového lana a po založení o.s. Vodní brána nám poslali na naše transparentní konto 15 000 Kč na železo.

Už na začátku roku 2011 započalo sondování situace a neformální jednání s ochranáři a taky zástupci Českého horolezeckého svazu který jsme informovali na jednáních okresní vrcholové komise a lze to ověřit v zápisech.. Naším cílem bylo přesvědčit je, že náš plán nepoškodí horolezecky cenné terény ani chráněné rostliny.Na podzim 2011 jsme část ferraty postavili, avšak nechali jsme začátek a konec bez lan tak, aby se po ferratě nedalo lézt a čekali jsme do jara na botanický průzkum lokality a jeho výsledky.Na jaře 2012 proběhl botanický průzkum (financovaly ho Lesy ČR). Pro posuzovatele jsme na několik dní ferratu zprovoznili a posléze ji zase uzavřeli.Na podzim 2012 se botanici vrátili z výzkumné expedice na Sibiři a konečně (s půlročním zpožděním) odevzdali vypracované hodnocení. (Výsledky nám řekli hned na jaře, ale dnes s odstupem času to vidím tak, že si prostě to psaní dokumentů (má to tak 30 stran A4), tu nudnou práci nechali na dobu po vegetačním období.)

V říjnu 2012 jsme na zkoušku na dva týdny neoficiálně ferratu zpřístupnili. Tohle dnes zase vidíme jako chybu. Všechno jsme domlouvali osobně, všechna povolení jsme měli přislíbená "na čestný slovo", ale v ruce (písemně) jsme neměli nic. A v tuhle chvíli jsme byli předvoláni na KÚOŽP (Krajský úřad ochrany životního prostředí), abychom vysvětlili, co se tam děje. Dostali jsme napomenutí, že tedy na to musejí pohlížet jako na nepovolenou stavbu. Sepsali nám však asi čtyři podmínky, co musíme udělat, abychom mohli požádat o povolení. Velmi rychle jsme požadavky splnili a přinesli na úřad potřebné dokumenty (souhlas vlastníka pozemku se záměrem, plán záměru včetně přístupů a variantních řešení, výsledky botanického průzkumu, odhad návštěvnosti...) Několikrát během měsíce si nás na úřad zavolali a návrhy si byli osobně na místě prohlédnout.

Na konci roku 2012 jsme dostali povolení hned pro dvě ferraty. Ochranáři uznali jako rozumný náš návrh, že když bude ferrata postavena jako okruh, výrazně se tím omezí volný pohyb lidí v terénu při sestupech - prostě lidi jednou cestou vylezou nahoru a druhou dolu a nebudou nikde bloudit na sestupu strmým lesním svahem.V lednu 2013 jsme zprovoznili první (červenou) ferratu. V březnu, když roztál sníh, jsme postavili druhou (modrou - sestupovou) ferratu. Slavnostní otevření s odhalením cedule atd. proběhlo v červnu.

V roce (2014), tedy druhým rokem fungování ferraty bylo doloženo úředně šetřením na místě, že nemá ferrata žádný negativní vliv na přírodní prostředí lokality a zvláště chráněné druhy, oblast není zatížená žádným extrémním hlukem, místo se netopí v odpadcích, jak mnozí škarohlídci předvídali, spíš naopak. Kdyby takhle čisto bylo i pod jinými skalami... 

 V roce 2014-2016 se spolek Vodní brána pokoušel prosadit via ferratu na vrchol Frýdlantské Cimbuří v Jizerských horách. info zde Na naturové hodnocení se podařilo vybrat přes 50.000 kč (doplnit přesně) a hodnocení proběhlo během roku 2015 a doložilo minimální dopad na přírodu . KÚ OŽP Liberec výsledky uznal a úředně předal věc znovu CHKO JH. CHKO JH v podstatě využil svého práva veta a ikdyž naturové hodnocení doložilo, že některé argumenty ochranářů byly účelově vykonstruované ( např.fragmentace území Sýce Rousného, který v lokalitě nehnízdí ani to není jeho biotop) ,stavbu ferraty nepovolil. Byla tu možnost se odvolat k ministerstvu životního prostředí, ale tu jsem nevyužil. Uvědomoval jsem si, že když ochranáři z CHKO JH tak ferratu nechtějí, že jsou ochotni použít na obranu proti její stavbě lež, tak je nemožné je přesvědčit a i kdybychom spor vyhráli , neumím si představit, že bychom v této pozici dokázali dobře fungovat a hledat kompromisy a dobrá řešení.

 V roce 2017 se na ferratě po pěti letech provozu začalo projevovat opotřebení lan. Místa , kde se opotřebení projevilo jsme postupně opatřovali zdvojeným lanem (bypassem). Když už bylo takových míst 5 začali jsme shánět prostředky na kompletní výměnu lan. Zprvu se nám nedařilo najít nikoho, kdo by nám poskytl prostředky na nákup nového lana a jeho výměnu (jednalo se o přibližně 60.000kč). Musíme poděkovat paní starostce Semil paní Leně Mlejnkové, která nám nabídla pomoc a polovinu částky nám poskytlo město Semily prostřednictvím dotace a na druhou polovinu částky nám paní starostka pomohla sehnat sponzora místní firmu SingingRock,výrobce horolezeckého vybavení. Na začátku roku 2018 už měly obě trasy kompletně vyměněná jistící lana a na několika místech jsme upravili kotvení tak, aby napříště měla lana vyšší životnost. Rekonstrukci jsme konzultovali s KÚOŽP Liberec a získali od nich pro tuto činnost veškerá povolení 

 Když jsmev roce 2018 viděli, jak si město Semily ferraty váží a že jí doopravdy umí podpořit, rozhodli jsme se s Honzou, že se pokusíme přidat ke stávajícím trasám ještě třetí.

Nakreslili jsme nákresy , prolezli trasu v reálu a vyvěsili návrh na internet. Většina reakcí byla kladných a tak jsme napsali hrubý návrh s nákresy a technickou specifikací a zašli s tím na Krajský úřad Liberec odbor Životního prostředí. Jejich stanovisko bylo, že je třeba nechat vypracovat hodnocení vlivu na životní prostředí tzv. EIA hodnocení. (EIA je celkem složitá a nákladná a časově náročná záležitost , kterou může vypracovat pouze několik desítek lidí v republice s příslušnou akreditací a vzděláním a běžně se takové posouzení požaduje pro jaderné elektrárny , chemičky, dálnice a jiné významné stavby) .. Naštěstí se nám podařilo najít odborníky, kteří byli ochotní průzkum provést a asi proto, že jim posudek na ferratu přišel zajímavější než na továrnu, tak se cena za studii nepohybovala v nějakých pro nás nedostižných částkách.. Zeptali jsme se paní starostky Mlejnkové, jestli by posudek nemohl zaplatit stát resp. město Semily . Na podzim roku 2018 jsme měli v ruce posudek, který stál kolen 50.000kč (doplnit přesně) a zvětšiny ho financovalo město. Krajský Úřad spustil oznamovací řízení a po dvou nám přišlo povolení.

Během Vánoc  a na začátku roku 2019 proběhla na crowdfundingovém portálu Startovač kampaň, během které se našlo úžasných 650 nadšenců,báječných lidí ,dárců a podařilo se vybrat 380 .000,- kč na stavbu nové trasy .

Na začátku léta jsme spustili trasu v prázdninovém testovacím provozu a v září 2019 byla trasa otevřená během oslav 110 výročí Riegerovy stezky , kterou pořádal Semilský KČT. 

V roce 2020 začal spolek Vodní brána  pořádat   kurzy bezpečného lezení jako službu, kterou  samofinancujeme  údržbu  tras.

 V roce 2021 jsme  dostali za povinnost  nechat vypracovat hodnocení  EIA  na stávající provoz ferrat a  prodloužení modré trasy.

 Výsledek studie si můžete pročíst Zde.

 V současné době  jaro 2022 je  zkušební trasa  hotová  v hrubých rysech a  postupně přidáme pár kramlí aby  ferrata plnila svůj účel a nebyla moc těžká.  Finance jsme získali opět pomocí crowdfundingu  na Startovači...

Jak vznikla nová trasa

648 Startérů poslalo ferratu do Síně slávy !!!

Gratulujeme a děkujeme každému z Vás. Jste skvělí.


Děkujeme všem podporovatelům:

Vladimír Jiřišta, kime, Jiří Slavík, Radek Bláha, Jiří Hilner, Petr Mestek, Jiří Janoušek, Markéta Záleská, Adéla Procházková, Alice Hiršlová, Iva Ulbrichová, Hynek Okleštěk, Ondřej Cingl, Martin Magát, Jakub Vaníček, Gustav Janů, Hana Ondráčková, Jan Vavruška, Michal Brabenec, Jan Melich, Pavel Polodna, Pavel Beneš, Mirka a Pavel Taclíkovi/fotokrkonose.cz, Jana Zemanová, Radek Kuntoš, Alena Chylikova, Vojtěch Šromovský, Jan Mejdr, Tomáš Felkl, Jan Vaňous, Dan Malý, Aleš Mikoška, Irena Klinkačkova, Martin Kořenský, Jakub Beneš, Richard Habánek, Lukáš Janů, Lukáš Přibyl, Milan Tůma, Petr Babáček, Jan Kovalský, Žaneta Koderová, Michaela Václavů, Libor Scholze, Karel Smolek, martin.lb, Miloš Borovička, Petr Rada, Karlik, Jiří Welser, Josef Kaizr, Tomáš Fiala, Luboš a Peťa, Zdenek Kotal, Ondřej Kabelka, Lubomír Jiřišta, Jakub Majtner, Jiří Kusák, Vladimír Husák, František Rod, Hana Pertlíková, Lucie Uhlíková, Alfonz Bukwitz, Eva Voráčková, Michal Kacerovský, Michael Zorkler, Martin Převrátil, Jiří Jankele, Ondřej David, Michal Ficbauer, Ondřej Kučera, Miroslav Sládek, Petr Jindra, Katka a Aleš Fürstovi, Skrbek Ondřej, Štěpán Muchka, humr58, Alžběta Pešáková, Michal Bartoš, Jakub Zavřel, Petra Hořáková, Aleš Borovička, Pavel Šmerda, Pavel Hadač, Miloslav Hájek, Dieblondine237, Láďa Dobiáš, Dominik Varga, Zdeněk Kouba, Bláha Martin, Radka Zelingerová, Anna Borovičková, Jaroslav Kacálek, Petr Havel, Jirka Tomeš, Giri Štika, Alpik, Iffeta Svobodova, Gabriela Čornejová, Zdeněk Málek, Veronika Podlasová, Martin Přikryl, Jana Krejsová, Monika Šmídová, Adam Lehár, Jan Pelánek, Michal Klapka, Martin Stolin, Milan Koudelka, Jaroslav Koudelka, Martin Farský, Zdeněk Neuman, Irena Kasalová, Jan Novotný, Hana Trachtulcová, Jan Novotný, Pavel Fišer, Lucie Seidelová, Jiří Hájek, Lujza Smíšková, Jiri Staněk, Marek Vlček, Filip Antl, Stanislav Novák, Luděk Vondruška, Jan Filip, Vláďa Čechrák, Milan Dědek, Miloň Jiroušek, Bohumil Černohous, Petr Ondroušek, POLEZ, Petr Němeček, Tomáš Chrastil, Jiří Špaček, J. Kratena, Karel Horák, Libor Kouřík, Petr Švanda, Vendula Tegelová, Tomáš Tegel, Vendula Bohoňková, Klara Zoubková, Štěpán Sovík, Jana Stachová, Janpupík31, Andrea Denesová, Jarda Kolín, Iva Lhotová, Iratouška, Petr Smrž, Bolda, Jan Kudr, Michal Smola, Linda Kozuková, Robin Schilhart, Šárka Balcarová, Naďa Podzimková, ještědi, Jan Farský, Jaroslav Špína, Veronika Holcová, Vít Procházka, Patrik Schmid, Michal Bystriansky, Tomáš Jech, Martin Bílek, MinkaKnedlová, Jan Kotas, Tomáš Gabriel, Tomáš Jelínek, Matěj Nedomlel, Jana Edelmannová, Tereza Brettschneiderová, Pavel Stupka, Jirka Večeřa , Martin Křižovič, Eva Hradilová, Svatopluk+Jitka Reichlová, Jiří Třešňák, Michal Dolanský, Dominik Pražák, Martin Houdek, Jaroslav Hájek, Ondřej Šmíd, JMBN Matějkovi, Vojtěch Michal, SKRONDREJE, Jaromír Gahler, Jiří Beneš, Tauchman Tauchman, Zdeněk Melichar, Miroslav Vaňouček, Žaneta Koderová, Vladislav Hanzl, Lukáš Havel, Lucie Martinková, Radovan Hořejší, Adam Gybala, Pepis Koudelka, Tomáš Pospíšil, Jan Hájek, Dáďa a Karel Korejčíkovi, , Patrik Zeiner, Miroslav Sedláček, Jana Pecinová, Jan Coufal, Adam, Filip Čonka, Kristýna Rypanová, Jan Hola, Radim Ledašil, Jan Jendele, Vojtěch Vacek, Jaroslav Větrovec, Václav Hurt, Jaroslav Kacálek, Bohouš Černohous, Petr Samohýl, Radim M, Tomáš Laštovička, Petr Kovář, Filip Antl, Libor Hajný, Mojmír Zemánek, Petr Martinovský, Aneta Marková, Petr Jedelský, M. Jancík, Petr Šimůnek, Pavel Vytiska, R. Vrkoslav, Cynique, Milan Belda, Psitar, Křížek Mar., Martin Rataj, Petr Farský, Sustek Radim, Gustav Janů, Petra Nechutová, Tomáš Dvouletý, Jakub Brož, Luboš Korbel, Aleš Kreidl, Zdeněk Dvořák, Jirka123 Soukup, Medvid, Lukáš Smetana, Ondřej Novák, Standa Kopenec-HOROLEZCI-ORG, Michal Seifert, Markéta Žeravová, Milan Koubek, Tomáš Herout, Pavel Doležel, Vít Dvořák, Libor Král, David Fajman, Jan Vavřín, Lukáš Lukovský, Alena Králová, Jindřich Krebs, Gabriela Minaříková, Marek Kříž, Tomáš Václavík, Kateřina Remešová, M.Trakal, Martina Večeřová, Marián Šlesingr, Jiří Zatloukal, Rudolf Kovář, Petra Teplá, Lubomír Berka, Pítrs, Radek Klukan, Jakub Weberschinke, Martin Lánský, Karel Škoch, Zbyněk Munzar, David Jan e, Rostislav Kočí, Vladimír Ondrak, ŠtěpanSkalský, Matěj Trepáč, Milan Kolesnáč, Jpsef Kaizr, Pavel Fejfar, Eva Peštová, Silvano Martini, Gabriela Jakouběová, Milan Hode, Miloš Kratochvíl, Karel Barták, Marek Čaloun, Ondřej Málek, Petr Zbozinek, Jarda Vlk, Lucka Kiesewetterová, Vilda Frendl, Matěj Nejedlo, Jiří Sedláček, Jakub Vagenknecht, Jan Pohanka, Martina Vyhlidková, Robin Kasper, CT Climbing Technology, Magdalena Záchová, Jakub Havel, PLUTO.cz, Pavel Kozderka, Lenka Čermáková, Štěpán Hurt, Lucie Drážná, Sritter, Lucie Rehová, Anna Sýkorová, Pavel Tyl, Miroslava Doubková, Jiri Priklopil, Tereza Jeřábková, Lukáš Dušek, Maraaa6406, Petra. tkacova, Jakub Tetřev, Luděk ŠUBERT, Michal Kolman, Lukas Lutera, Lukáš Machalík, Petra Sychrova, Karina Kurková, Luděk Petráček, Jana Nosková, Lukáš Fidler, Erik Janoušek, Miloš Kopecký, Jan Šimon, Anežka Šimonová, Matěj Šimon, T. Gabriel, Josef Nádvorník, Jan Mastný, Newovak.vojta, T+O Suchardovi, Katkamecir, Martin Turna, J. Zajpt, Jitka Klimešová, Pavla Chládková, Miroslav Jakubů, Šárka Jasanová, Michal Hradil, Petr Jebavý, Jiří Karas, Jan Brodský, Radim Ledašil, Filip Richter, Tereza Jakubů, Libor Kollmer, Šárka Hyková, Filip Čonka, Jan Šmákal, Jana Komárková, Matěj Kubina, Oldřich Šídlo, Simona Karochová, Jan Pačák, Vladimír Štipský, Karel Janata, Lukáš Přibyl, Tomáš Buchar, Brünfeld, Ivana Večeřová, Jiří Jirman, Jiří Lukeš, Dita Kosáková, Jiří Žucha, Martina Kurková, Tomáš Tikal, assspig, Zoja Zouharová, Pavlína Hrdinová, Jiří Záveský, Pavel Urban, Petr Hendl, Ondřej Vacek, Pavlinka 5555, Lucie Jirova, Pavel Faltejsek, Martin Šulc, Stanislav Vondra, Pavel Staffen, Zdeněk Kouba, Petra Fišerová, Jan Holan, Vladiczek, Michal Zabořil, Martina Viktorová, Jan Myšička, Dagmar.Wittmayerova, Pavel Lipovský, Radoslav Kutta, Daniel Pavelka, Daniel Zoubek, K.Nemcova9, Jan Pivovarník, Štefan Petráček, Michaela Václavů, Ondra Sokolar, Lukáš Zrna, Michal Pozděna, Michal Futera, Petr Störzer, Standa Gajzler, Michaela Fuková, Štěpán Picek, Jana Mizerová, Pavel Šikl, Jan Bitman, Stanislav Odvárka, Zdeněk Hanč, Alžběta Hančová, Josef Pustai, David Pistora, Jan.Marek.1990, Petr Fišer, Roman Lukeš, Jiří Novotný AUTOŠKOLA A AUTODOPRAVA, Ondřej Kropík, Rafaelosiek, Ondřej Šádek, Jiří Hlaváč, Josef Vancl, Vendula Pěničková, Michaela Paulíková, Miroslav Klimes,Mirek Pažitný, Jiří Králík, Petra Bláhová, Jaroslav Schiebl, Martin Schoř, Luděk Plecháč, Josef Lochman, Radek Píša, Dobroslav Lánský, Jana Lánská, Jaroslav Smišík, Aleš Komárek, Petr Kučera, Petra Staňková,Vladimíra Hrušková, Jakub Procházka, Jan Štola, Roman Adamek, Miroslaw Horbaczewski, Jiří Velc, Michal Hrnčíř, Hana Lacinová, Monika Bechnerova, Spiedy,Jiří Březina, Lucie Viková, Jiří Hovorka, Kateřina Kalabisová, Filip Zatloukal, Dušan Simoník, Lucie Kafková, Ondřej Vejnar Anna Svatušková, Hana Komínová, Jirka Tomeš, Ján Masaryk,Petr Vomáčka, Veronika Kahlová, Vít Pleskot, Český Ráj outdoor s.r.o., Martin Novotný, Martin Raška, Tomáš Exner, Daniel Šíma, cajkaradek,Zdeněk Kukelka, Josef Miléř, Pavel Valecký, Jiří Forst, Markéta Skuhravá, Lucie Smrčková, Jiří Skorpion Hovorka, Miroslav Folprecht, Zbyněk Báča, Zdeněk Chaloupka, Ondřej Svatoš, Daniel Veselý, Michal Bucek, GIPOS, Petra Fišerová, Sagita Outdoor Všetečkovi, Vojtěch Liborobiec, Tomáš Husák, Jana Vobicková, Dušan Hoskovec, Ondřej Buchar ,Jan Sritter